Ako difúz­ne otvo­re­né kon­štruk­cie zlep­šujú kva­li­tu vnútor­né­ho vzduchu

Kva­li­ta vzdu­chu, kto­rý dýcha­me v našich domo­voch, pri­a­mo ovplyv­ňu­je naše zdra­vie, poho­du a výkon­nosť. Pri­e­mer­ný člo­vek sa nadých­ne pri­bliž­ne 20 000-krát den­ne a strá­vi viac ako 90% času v inte­ri­é­ri. Nie je pre­to prekva­pe­ním, že čis­to­ta vnútor­né­ho vzdu­chu by mala byť jed­nou z našich pri­orít. Difúz­ne otvo­re­né kon­štruk­cie pon­ú­kajú v tom­to sme­re revo­luč­ný prístup — vytvá­rajú pries­tor, kto­rý aktív­ne prispie­va k zdra­vé­mu vnútor­né­mu prostrediu.

Regu­lá­cia vlh­kos­ti — základ zdra­vé­ho vzduchu

Jed­ným z najdôle­ži­tej­ších fak­to­rov pre kva­li­tu vnútor­né­ho vzdu­chu je opti­mál­na vlh­kosť. Odbor­ní­ci sa zho­dujú, že ide­ál­na rela­tív­na vlh­kosť v inte­ri­é­ri by sa mala pohy­bo­vať med­zi 40–60%. V tom­to roz­med­zí sa ľud­ské telo cíti naj­kom­fort­nej­šie a záro­veň sa mini­ma­li­zu­je rizi­ko mno­že­nia škod­li­vých mikroorganizmov.

Difúz­ne otvo­re­né kon­štruk­cie vyni­kajú pri­rod­ze­nou schop­nos­ťou regu­lo­vať vlh­kosť v inte­ri­é­ri. Prí­rod­né mate­ri­á­ly ako dre­vo­vlák­no, konop­ná izo­lá­cia, celu­ló­za ale­bo hli­ne­né omi­et­ky fun­gujú ako pri­rod­ze­né regu­lá­to­ry vlh­kos­ti — absor­bujú pre­by­toč­nú vlh­kosť, keď je jej prí­liš veľa, a postup­ne ju uvoľ­ňujú, keď je vzduch suchý.

Eli­mi­ná­cia ples­ní — váž­ne­ho ohro­ze­nia zdravia

Ples­ne patria med­zi naj­ne­bez­pečnej­ších nepri­a­teľov zdra­vé­ho býva­nia. Vylu­čujú spó­ry a toxí­ny, kto­ré môžu spô­so­bo­vať aler­gic­ké reak­cie, ast­mu a iné respi­rač­né pro­blémy. Pod­mi­en­kou ich vzni­ku je pre­do­všet­kým nadmer­ná vlh­kosť povrchov.

V difúz­ne otvo­re­ných kon­štruk­ci­ách je rizi­ko vzni­ku ples­ní výraz­ne zní­že­né z dvoch dôvodov:

  1. Pri­rod­ze­ná regu­lá­cia vlh­kos­ti udr­žu­je povrchy suchšie
  2. Prí­rod­né mate­ri­á­ly čas­to obsa­hujú lát­ky pri­rod­ze­ne odol­né voči plesniam

Prak­tic­ké mera­nia uka­zujú, že v difúz­ne otvo­re­ných dre­vostav­bách je výskyt ples­ní až o 80% niž­ší než v kon­venč­ných budo­vách s paro­tes­ný­mi konštrukciami.

Pri­rod­ze­ná fil­trá­cia a niž­šia kon­cen­t­rá­cia škodlivín

Menej zná­mou, no mimo­ri­a­d­ne dôle­ži­tou vlast­nos­ťou difúz­ne otvo­re­ných kon­štruk­cií je ich schop­nosť fil­tro­vať škod­li­vé lát­ky zo vzdu­chu. Prí­rod­né mate­ri­á­ly ako hli­na, dre­vo­vlák­no či celu­ló­za doká­žu via­zať rôz­ne zne­čis­ťuj­úce lát­ky a prispie­vať tak k čis­tej­ši­e­mu vzduchu.

“Hli­na v inte­ri­é­ri fun­gu­je ako pri­rod­ze­ný fil­ter, kto­rý pohl­cu­je pachy, toxí­ny a prcha­vé orga­nic­ké zlúče­ni­ny (VOC),” potvr­d­zu­je odbor­níč­ka na zdra­vé býva­nie, Ing. Jana Malá. “Je to ako­by ste­ny vášho domu aktív­ne čis­ti­li vzduch, kto­rý dýchate.”

Mera­nia vnútor­né­ho pro­stre­dia v difúz­ne otvo­re­ných dre­vostav­bách potvr­d­zujú niž­šie kon­cen­t­rá­cie CO₂, formal­de­hy­du a ďal­ších škod­li­vých látok v porov­na­ní s kon­venč­ný­mi stavbami.

Lep­šia kva­li­ta spán­ku a vyššia výkonnosť

Kva­li­ta vzdu­chu pri­a­mo ovplyv­ňu­je náš spá­nok a den­nú výkon­nosť. Čis­tý vzduch s opti­mál­nou vlh­kos­ťou zlep­šu­je kva­li­tu spán­ku, zvy­šu­je kon­cen­t­rá­ciu a zni­žu­je úna­vu. Oby­va­te­lia difúz­ne otvo­re­ných domov čas­to repor­tu­jú sub­jek­tív­ne zlep­še­nie spán­ku a cel­ko­vej pohody.

“Po pres­ťa­ho­va­ní do nášho nové­ho domu s difúz­ne otvo­re­nou kon­štruk­ci­ou sme si všimli, že sa ráno pre­b­úd­za­me oddých­nu­tej­ší a počas dňa sme menej una­ve­ní,” hovorí spo­koj­ný maji­teľ dre­vostav­by od spo­loč­nos­ti Zele­ná stavba.

Záver: Inves­tí­cia do vášho zdravia

Difúz­ne otvo­re­ná kon­štruk­cia nie je len sta­veb­ným rie­še­ním — je to inves­tí­cia do zdra­via a poho­dy celej rodi­ny. Vytvá­ra vnútor­né pro­stre­die, kto­ré aktív­ne prispie­va k váš­mu zdra­viu a umož­ňu­je vám dýchať zhl­bo­ka vzduch, kto­rý vás revi­ta­li­zu­je, nie vyčerpáva.

Informácie zo sveta drevostavieb

Spoznajte svet moderného bývania očami odborníkov Zelenej Stavby

Dohodnite si stretnutie

Nezáväzné osobné stretnutie v našej kancelárií v Košiciach.

Prečo osobné stretnutie?