Čo majú spo­loč­né ast­ma, aler­gie a výber kon­štruk­cie vášho domu? Viac než si myslíte

Trá­vi­me v inte­ri­é­ri pri­bliž­ne 90% nášho času. Pre­to nie je prekva­pe­ním, že kva­li­ta vnútor­né­ho pro­stre­dia výraz­ne ovplyv­ňu­je naše zdra­vie – obzvlášť u ľudí trpi­a­cich respi­rač­ný­mi ocho­re­ni­a­mi. Ale vede­li ste, že samot­ná kon­štruk­cia domu môže zohrá­vať kľúčo­vú úlo­hu pri zlep­še­ní zdra­vot­né­ho sta­vu aler­gi­kov a astmatikov?

Vlh­kosť – skry­tý nepri­a­teľ respi­rač­né­ho zdravia

Jed­ným z hlav­ných spúšťa­čov respi­rač­ných pro­blé­mov je nevhod­ná vlh­kosť vzdu­chu. Prí­liš vyso­ká vlh­kosť (nad 60%) vytvá­ra ide­ál­ne pod­mi­en­ky pre mno­že­nie roz­to­čov, ples­ní a bak­té­rií – zná­mych aler­gé­nov, kto­ré zhor­šujú prí­zna­ky ast­my a alergií.

Difúz­ne otvo­re­né kon­štruk­cie pon­ú­kajú pri­rod­ze­né rie­še­nie toh­to pro­blé­mu. Prí­rod­né mate­ri­á­ly ako dre­vo­vlák­no, celu­ló­za či nepá­le­ná hli­na majú jedi­neč­nú schop­nosť absor­bo­vať pre­by­toč­nú vlh­kosť a násled­ne ju uvoľ­ňo­vať, keď je vzduch prí­liš suchý. Vytvá­rajú tak pri­rod­ze­ný regu­lač­ný mecha­ni­zmus, kto­rý udr­žia­va vlh­kosť v opti­mál­nom roz­med­zí 40–60%.

“Po pres­ťa­ho­va­ní sa do difúz­ne otvo­re­nej dre­vostav­by sa frek­ven­cia ast­ma­tic­kých záchva­tov môj­ho 8‑ročného syna zní­ži­la o viac ako 70%. Naj­väč­šiu zme­nu sme zazna­me­na­li v zim­ných mesi­a­coch, keď pred­tým trpel takmer neu­stá­le,” hovorí pani Katarí­na z Bratislavy.

Zní­že­nie kon­cen­t­rá­cie škod­li­vín v interiéri

Kon­venč­né sta­veb­né mate­ri­á­ly čas­to uvoľ­ňujú prcha­vé orga­nic­ké zlúče­ni­ny (VOC), formal­de­hyd a ďal­šie che­mic­ké lát­ky, kto­ré môžu dráž­diť dýcha­cie ces­ty. Ten­to jav, zná­my ako “syn­dróm cho­rých budov”, môže výraz­ne zhor­šo­vať stav ľudí s respi­rač­ný­mi problémami.

Difúz­ne otvo­re­né kon­štruk­cie vyu­ží­vajú pre­važ­ne prí­rod­né mate­ri­á­ly s mini­mál­ny­mi emi­si­a­mi škod­li­vín. Navy­še, vďaka ich schop­nos­ti “dýchať” dochá­d­za k pri­rod­ze­nej výme­ne vzdu­chu na mole­ku­lár­nej úrov­ni, čo prispie­va k zni­žo­va­niu kon­cen­t­rá­cie škod­li­vín v interiéri.

Mera­nia kva­li­ty vzdu­chu v difúz­ne otvo­re­ných dre­vostav­bách uka­zujú až o 60% niž­šie hod­no­ty VOC v porov­na­ní s kon­venč­ný­mi stav­ba­mi rov­na­ké­ho veku.

Prí­pa­do­vé štúdie: Keď kon­štruk­cia lieči

Pán Michal (45) trpel celo­ži­vot­nou aler­gi­ou na roz­to­če a ples­ne. “Napriek pra­vi­del­né­mu uží­va­niu lie­kov som mal neu­stá­le upcha­tý nos a čas­té zápa­ly prí­no­so­vých dutín. Po roku býva­nia v difúz­ne otvo­re­nej dre­vostav­be som mohol dáv­ky anti­his­ta­mi­ník zní­žiť na polo­vicu a v lete ich dokon­ca vôbec neužívam.”

Rodi­na Nová­ko­vých sa roz­hod­la pre difúz­ne otvo­re­nú kon­štruk­ciu potom, čo ich dcé­ra dosta­la dia­gnó­zu ast­ma. “Lekári nám odpor­úča­li dbať na kva­li­tu vnútor­né­ho pro­stre­dia. Po troch rokoch v novom dome zazna­me­na­la dcé­ri­na pne­u­mo­lo­gič­ka výraz­né zlep­še­nie funk­cie pľúc a potre­ba záchran­né­ho inha­lá­to­ra kles­la z 3–4x týž­den­ne na menej než raz mesačne.”

Štúdia rea­li­zo­va­ná v Rak­úsku sle­do­va­la 27 rodín s deť­mi trpi­a­ci­mi aler­gi­a­mi, kto­ré sa pres­ťa­ho­va­li do difúz­ne otvo­re­ných dre­vosta­vieb. Po dvoch rokoch zazna­me­na­lo 78% detí význam­né zlep­še­nie prí­zna­kov a zní­že­nie potre­by medikácie.

Zdra­vý domov pre zdra­vší život

Pri výbe­re kon­štruk­cie vášho bud­úce­ho domo­va nejde len o este­ti­ku či ener­ge­tic­kú efek­tív­nosť. Pre ľudí s respi­rač­ný­mi pro­blé­ma­mi môže byť difúz­ne otvo­re­ná kon­štruk­cia význam­ným prv­kom pod­po­ruj­úcim ich liečbu a cel­ko­vú kva­li­tu života.

V spo­loč­nos­ti Zele­ná stav­ba sta­vi­a­me domy, kto­ré nie­len šet­ria ener­giu, ale pre­do­všet­kým vytvá­rajú zdra­vé pro­stre­die. Pre­to­že verí­me, že naj­lep­šou inves­tí­ci­ou je inves­tí­cia do vášho zdra­via a pohody.

Informácie zo sveta drevostavieb

Spoznajte svet moderného bývania očami odborníkov Zelenej Stavby

Dohodnite si stretnutie

Nezáväzné osobné stretnutie v našej kancelárií v Košiciach.

Prečo osobné stretnutie?